Zvířecí styly ve Wing Chun
Původ Kung Fu je úzce spojen s pohyby inspirovanými živými tvory a vývojem prvních Kung Fu praktikantů v Shaolinském klášteře, kteří pozorovali určité živé bytosti. Ačkoli někteří tvrdí, že Wing Chun není "zvířecím stylem", realita je taková, že zvířecí charakteristiky jsou zásadní součástí různých aspektů Wing Chun Kung Fu.
V rámci Wing Chun existují pět zvířecích forem: tygr, levhart, bílá jeřábice, drak a had. Každé z těchto pěti zvířat je spojeno s jedním z čínských elementů: oheň, kov, dřevo, země a voda.
Každá linie Wing Chun ctí pět zvířecích forem svým vlastním způsobem. Některé kwoony používají na svém školním praporku hada a jeřába, jiné kombinují jeřába s tygrem nebo pouze draka. Bez ohledu na linii jsou zvířecí formy přítomny jak ve fyzických pohybech, tak v myšlenkách.
Pět zvířat v Wing Chun:
Tygr: Tygr je spojen s prvkem ohně. Jeho pohyby jsou rychlé a agresivní, jako výbuch ohně. Tygr také vzbuzuje strach v protivníkovi.
Levhart: Levhart je spojen s čínským prvkem kovu. Využívá momentum svého těla k generování síly.
Drak: Drak využívá sílu země, což je pevné a zároveň volné, tvrdé a měkké současně.
Had: Had je spojen s prvkem vody. Mění se v závislosti na prostředí, tvrdý jako led v chladu a měkký v tekuté formě v teple.
Jeřáb: Jeřáb je spojen s prvkem dřeva. Důležitý je rovnovážný pohyb, jak mentálně, tak fyzicky.
Rozumění zvířatům a jejich prvkům má pro praktikanta Kung Fu mnoho výhod. Pracuje se s tzv. "cyklem ničení", což učí, které zvíře nebo prvek kontruje druhého.
Jak to přenést do praxe? Pokud čelíte silnému protivníkovi, který používá přímý a silný útok (ohňový prvek), budete mít větší šanci na přežití, pokud budete bojovat vodou a uhasíte jeho plameny.
Proti tygří síle, agresivitě a přímému náporu se stáváte hadem, který se pohybuje kolem útoku, zasáhne a rychle se přesune, zamezí plnění jeho záměrů tím, že odmítnete bojovat na jeho podmínkách.
Pokud čelíte protivníkovi, který má rovnováhu jeřába, budete mít větší šanci na úspěch, když budete bojovat leopardem, což je forma, která nejlépe kontruje tuto rovnováhu.
Cílem většiny bojovníků je naučit se používat všechna pět zvířat současně, přecházet mezi nimi během boje podle potřeby. Tréninkem a cvičeními lze rozvinout instinktivní reflexy, které se ujmou v okamžiku kontaktu s protivníkem.
Účelem tohoto tréninku je nakonec vést praktikanta Kung Fu k osvícení.
Osvícený bojovník rozumí, jak věci fungují a jak se vzájemně ovlivňují.
Postupem času se učení o pěti zvířatech a jejich prvcích promítne do všech aspektů života praktikanta. To ovlivňuje práci, osobní vztahy a všechny další části každodenního života. Stejně jako se nepostavíme silnější síle tváří v tvář, aniž bychom použili sílu, tento princip se postupem času používá i v nebojových situacích. Podobně jako není moudré bojovat ohněm s ohněm, pokud máme vodu po ruce, tak se učíme vyhýbat se konfliktům, kdy jsou k dispozici strategie řešení konfliktu.
Pět zvířat a pět prvků nejsou pouze metafory, nejsou jen prostředkem k učení studentů, ale jsou základem pro porozumění a vyvážený život.